Denna webbshop är stängd för köp.
Klicka här för mer information

Sökresultat - Marie Peterson

Sök »
Din sökning gav 28 träffar. Klicka på titeln för mer information eller lägg den i din kundvagn direkt. Om Du inte hittar titeln vid sökning se Söktips

Fördjupa min sökning

  • Att vara chef och ledare

    Att vara chef och ledare
    av Britt-Marie Mossboda, Mikael Peterson, Inga Rönnholm

    Inbunden - 2018 - Svenska - ISBN: 9789188849090

     Att bli chef påverkar din roll i organisationen och hur andra ser på dig. Boken är ett redskap för dig som vill utveckla din roll som chef och ledare. Författarna har under flera år arbetat med chefs- och ledarutveckling i kurser och utbildningspro…

  • Elfenbensporten

    Elfenbensporten
    av Margaret Drabble

    Inbunden - 2014 - Svenska - ISBN: 9789174996074

    »En oerhört stimulerande rikedom av röster, perspektiv, diskussioner. Drabble lyckas också fånga det där otydliga och komplexa skeendet när en tidsanda glider över i en annan.« | AFTONBLADET Liz får ett paket med posten från en nära vän hon inte hör…

  • Att söka bidrag till en förening

    Att söka bidrag till en förening
    av Ulla Ståhlberg

    Häftad - 2006 - Svenska - ISBN: 9789189610378

    Att leva på bidrag är ideella föreningars lön för de allmännyttiga insatser de gör i samhället. Föreningarnas motprestation är ett måste enligt de klara regler som gäller.Men bidragsfloran är stor och snårig och många föreningar klarar inte att hitt…

  • Författarnas Lagerkvist II

    Författarnas Lagerkvist II
    av Lars Norén, Lars Åke Augustsson, Tomas Bannerhed, Eva Dozzi, Inger Edelfeldt, Amanda Ekberg, David Ericsson, Melker Garay, Cecilia Gyllenhammar, Reidar Jönsson, Anna Jörgensdotter, Tina K Persson, Marie Peterson, Kristina Sandberg, Björn Sandmark, Kaj Schueler

    Häftad - 2018 - Svenska - ISBN: 9789198392975

    Pär Lagerkvist-Samfundets årsskrift 2018 är en fortsättning på årsskriften 2013, Författarnas Lagerkvist. 16 författare ger sin bild av Pär Lagerkvist, och innehållet spänner över omläsningar, kritiska översikter, verksanalyser, fiktivt gestaltade t…

  • Retoriken och verkligheten : mänskliga rättigheter i Europa

    Retoriken och verkligheten : mänskliga rättigheter i Europa
    av Thomas Hammarberg

    Inbunden - 2011 - Svenska - ISBN: 9789173894029

    De mänskliga rättigheterna är mer relevanta än någonsin. De hyllas också i den politiska retoriken, inte minst här i Europa. Men i den konkreta verkligheten kränks de på område efter område - också på vår kontinent. Thomas Hammarberg, Europarådets k…

  • Omg!!!! You Met on the Internet?: How an Online Romance Conquered Grief and Depression While Restoring Faith in a Higher Power

    Omg!!!! You Met on the Internet?: How an Online Romance Conquered Grief and Depression While Restoring Faith in a Higher Power
    av Donna Marie and John Peterson

    Häftad - 2017 - Engelska - ISBN: 9780692832431

  • A Witness for Christ

    A Witness for Christ
    av Marie Peterson

    Häftad - 2020 - Engelska - ISBN: 9781098027728

    The world is filled with questions. As individuals, I guess our interests would eventually lead us to ask our own personal ones. Some questions can be answered with one word, while others can be answered in a few sentences, but what if the questions…

  • Wolf Haven: Sanctuary and the Future of Wolves in North America

    Wolf Haven: Sanctuary and the Future of Wolves in North America
    av Brenda Peterson

    Inbunden - 2016 - Engelska - ISBN: 9781632170514

    A stirring book of photographs of Wolves that have been given sanctuary near Mount Rainer. Brenda Peterson's text puts the stories of the residents of Wolf Haven, and of wolves in North America, into context as she describes the behaviour patterns a…

  • Greystone Secrets: The Strangers

    Greystone Secrets: The Strangers
    av Margaret Peterson Haddix

    CD-bok - 2019 - Engelska - ISBN: 9781982625566

    * Winter 2018-2019 Kids' Indie Next List Pick *New York Times bestselling author Margaret Peterson Haddix takes readers on a thrilling adventure filled with mysteries and plot twists aplenty in this absorbing series about family and friendships. Per…

  • The Things We Cannot Say Lib/E

    The Things We Cannot Say Lib/E
    av Kelly Rimmer

    CD-bok - 2019 - Engelska - ISBN: 9781982647261

    In 1942, Europe remains in the relentless grip of war. Just beyond the tents of the Russian refugee camp she calls home, a young woman speaks her wedding vows. It's a decision that will alter her destiny...and it's a lie that will remain buried unti…

  • Du tror du vet allting

    Du tror du vet allting
    av Marie Peterson

    Pocket - 2005 - Svenska - ISBN: 9789150106053

    Ett triangeldrama som utspelar sig mellan en mamma, en dotter och en sjukdom. Aldrig förr har Alzheimerns framfart beskrivits så här. Det är en bok man skrattar och gråter sig igenom. En djupt tragisk och på samma gång avväpnande rolig skildring av…

  • Syna staden

    Syna staden
    av Marie Peterson

    Häftad - 2012 - Svenska - ISBN: 9789172096332

    Observera att denna titel har försämrad kvalitet jämfört med originalutgåvan. Vad är en stad? Varför ligger det rådhus och kyrkor vid så många torg? När började bilen att styra stadsplaneringen? För att förstå hur en stad vuxit fram och varför den s…

  • Harriet

    Harriet
    av Marie Peterson

    e-bok - 2012 - Svenska - ISBN: 9789113041698

    Harriet, som av sina vänner kallas Harry, är en som aldrig stannar länge på samma plats. Efter ett tag blir hon rastlös och vill vidare. Så har hon varit hela livet. Nu har hon slagit sig ner i ett hus som fortfarande känns lite ovant och spännande.…

  • Olga hittar Finn

    Olga hittar Finn
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2015 - Svenska - ISBN: 9789175674964

    Olga är glad. Hon och pappa ska åka bort, bara de två. Men när pappa kommer har han med sig Finn. Finn är son till pappas nya fru och nästan som Olgas bror, tycker pappa. Det ycker inte Olga och hon blir arg.Så åker de iväg, och när de kommer fram h…

  • Greystone Secrets #2: The Deceivers

    Greystone Secrets #2: The Deceivers
    av Margaret Peterson Haddix

    Övrigt - 2020 - Engelska - ISBN: 9781094118611

    The second book in the Greystone Secrets series from the master of plot twists, Margaret Peterson Haddix--perfect for fans of A Wrinkle in Time and The City of Ember Until their mother vanished, the Greystone kids--Chess, Emma, and Finn--knew nothin…

  • Greystone Secrets #2: The Deceivers

    Greystone Secrets #2: The Deceivers
    av Margaret Peterson Haddix

    CD-bok - 2020 - Engelska - ISBN: 9781094118604

    The second book in the Greystone Secrets series from the master of plot twists, Margaret Peterson Haddix--perfect for fans of A Wrinkle in Time and The City of Ember Until their mother vanished, the Greystone kids--Chess, Emma, and Finn--knew nothin…

  • Lätta fakta om klänningar

    Lätta fakta om klänningar
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2015 - Svenska - ISBN: 9789175673165

    Gillar du klänningar och kjolar? Läs då denna bok. Här är massor av vackra kläder. Långa och korta kjolar. Gamla och nya. Vita, röda och svarta.Nypons lättlästa faktaböcker är framtagna för de mest läsovana eleverna. Med lite text men mycket bilder…

  • Greystone Secrets #3: The Messengers

    Greystone Secrets #3: The Messengers
    av Margaret Peterson Haddix

    CD-bok - 2021 - Engelska - ISBN: 9781799952688

  • Greystone Secrets #3: The Messengers

    Greystone Secrets #3: The Messengers
    av Margaret Peterson Haddix

    Övrigt - 2021 - Engelska - ISBN: 9781799952695

  • Remarkables

    Remarkables
    av Margaret Peterson Haddix

    CD-bok - 2019 - Engelska - ISBN: 9781094027371

    New York Times bestselling author Margaret Peterson Haddix, the master of cliffhangers, delivers a pulse-pounding mystery perfect for fans of Jacqueline West and Kat Yeh, full of secrets, surprises, and the power of family.One minute they're there:…

  • Remarkables

    Remarkables
    av Margaret Peterson Haddix

    Övrigt - 2019 - Engelska - ISBN: 9781094027388

    New York Times bestselling author Margaret Peterson Haddix, the master of cliffhangers, delivers a pulse-pounding mystery perfect for fans of Jacqueline West and Kat Yeh, full of secrets, surprises, and the power of family.One minute they're there:…

  • Remarkables Lib/E

    Remarkables Lib/E
    av Margaret Peterson Haddix

    CD-bok - 2019 - Engelska - ISBN: 9781094027364

    New York Times bestselling author Margaret Peterson Haddix, the master of cliffhangers, delivers a pulse-pounding mystery perfect for fans of Jacqueline West and Kat Yeh, full of secrets, surprises, and the power of family.One minute they're there:…

  • Undersökning i en bassäng

    Undersökning i en bassäng
    av Marie Peterson

    e-bok - 2015 - Svenska - ISBN: 9789113059877

    Peter har köpt ett stort hus vid kusten som han påstår ska bli hotell. Hit kommer först vännen Alejandro och sedan gästen Lea, som lider av sviterna efter en svår bilolycka. Peter och Alejandro kan inte förstå hur hon har hittat till ett hotell som…

  • Klara, ny i klassen

    Klara, ny i klassen
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2014 - Svenska - ISBN: 9789175672229

    Klara ska börja i en ny skola. Hon är lite nervös. Hon känner ingen där. Klara ska sitta bredvid Ella. Men Ella retas med Klara. Varför gör hon det?Det visar sig att Ella inte har det så bra hemma. Hon älskar djur, men får inte ha några för sin mamm…

  • Fakta om skor

    Fakta om skor
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2015 - Svenska - ISBN: 9789175674865

    Det finns många sorters skor. Vackra och roliga. Gamla och nya. Höga och låga. Den här boken berättar på ett lätt sätt allt om skor och dess historia.Nypons lättlästa faktaböcker är framtagna för de mest läsovana eleverna. Med lite text men mycket b…

  • Nina skickar SMS

    Nina skickar SMS
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2017 - Svenska - ISBN: 9789175678009

    Nina blir svartsjuk på sin låtsas-syster Tuva för att hon hela tiden sms:ar med sin pojkvän Oskar. Nina tycker att Tuva ska vara bara med henne. Så när Tuva sover, svarar Nina på Oskars sms som han skickar till Tuva. Lättlästa böcker från Nypon är o…

  • Om Elfenbensporten av Margaret Drabble

    Om Elfenbensporten av Margaret Drabble
    av Marie Peterson, Marie Peterson

    e-bok - 2015 - Svenska - ISBN: 9789176457818

    Nyskrivet förord av kritikern Marie Peterson till Margaret Drabbles Elfenbensporten. Om Elfenbensporten: Liz får ett paket med posten från en nära vän hon inte hört av på länge. Frimärkena är stämplade i Kambodja. Innehållet är lika gåtfullt som upp…

  • Klara räddar en kattunge

    Klara räddar en kattunge
    av Marie Duedahl

    e-bok - 2014 - Svenska - ISBN: 9789175671277

    Det sitter en liten katt på vägen. Klara vill hjälpa katten. Men den försvinner. Några dagar senare blir katten överkörd. Hur ska det gå?Klara bor på landet, bland djur av alla de slag. En dag hittar hon en övergiven kattunge. Den stackars katten mi…

  • Battle For a Broken Heart: Recovering From Incest and Child Abuse

    Battle For a Broken Heart: Recovering From Incest and Child Abuse
    av Nicholas Meadows, Marie Peterson

    Häftad - 2010 - Engelska - ISBN: 9781452805771

  • Du tror du vet alt

    Du tror du vet alt
    av Marie Peterson, Marie Peterson

    Inbunden - Norska (bokmål) - ISBN: 9788278950463

    Du tror du vet alt er et triangeldrama som utspiller seg mellom en mor, en datter og en sykdom. Maries mor, en pensjonert skolebibliotekar, blir mer og mer glømsk, mens Marie fortvilt forsøker å holde en dialog i livet. Skildringen er dypt tragisk,…

  • Confessions

    Confessions
    av Marie Peterson

    Häftad - 2013 - Engelska - ISBN: 9781491296714