Denna webbshop är stängd för köp.
Klicka här för mer information

Sökresultat - Emma Cline

Sök »
Din sökning gav 26 träffar. Klicka på titeln för mer information eller lägg den i din kundvagn direkt. Om Du inte hittar titeln vid sökning se Söktips

Fördjupa min sökning

  • Harvey

    Harvey

    Inbunden - 2021 - Svenska - ISBN: 9789127173729

    Om ett dygn ska domen falla, den som kan förändra allt. Filmproducenten har flytt undan reportrarna och förskansat sig i ett lånat hus utanför New York. Han tänker på att han måste sätta igång med ett nytt filmprojekt, att någon borde filmatisera Do…

  • Daddy

    Daddy

    Inbunden - 2021 - Svenska - ISBN: 9789127166394

    En frånvarande pappa hämtar sin son på internatskolan efter en chockerande våldshandling. Två flickor som fascineras av Mansonmorden börjar fota varandra i en lek som spårar ur. En ung kvinna inser att hon kan tjäna pengar på att sälja sina använda…

  • Flickorna

    Flickorna
    av Emma Cline

    Pocket - 2017 - Svenska - ISBN: 9789127152380

    »Det var skratten som fick mig att titta upp, och flickorna som fick mig att fortsätta titta.« Så börjar Evie Boyds berättelse om den sommar i Kalifornien 1969 som förändrade allt. I början av sommaren är hon fjorton år, uttråkad och otålig. Snart m…

  • Daddy

    Daddy
    av Emma Cline

    Pocket - 2021 - Engelska - ISBN: 9781529112894

    'Taut, beautiful and savage' GuardianA man travels to his son's school to deal with the fallout of a violent attack and to make sure his son will not lose his college place. But what exactly has his son done? And who is to blame? A young woman tryin…

  • Daddy

    Daddy
    av Emma Cline

    Häftad - 2020 - Engelska - ISBN: 9781784743727

    The eagerly-awaited new book by Emma Cline, author of the global phenomenon The Girls The stories in Emma Cline's stunning first collection consider the dark corners of human experience, exploring the fault lines of power between men and women, pare…

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Pocket - 2017 - Engelska - ISBN: 9781784701741

    Evie Boyd is fourteen and desperate to be noticed. It's the summer of 1969 and restless, empty days stretch ahead of her. Until she sees them. The girls. Hair long and uncombed, jewelry catching the sun. And at their centre, Suzanne, black-haired an…

  • Daddy

    Daddy
    av Emma Cline

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781784743710

    'I don't know which is more amazing, Emma Cline's understanding of human beings or her mastery of language' Mark Haddon, bestselling author of The Curious Incident of the Dog in the Nighttime Emma Cline's stories consider the dark corners of human e…

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Häftad - 2017 - Engelska - ISBN: 9780812988024

    An indelible portrait of girls, the women they become, and that moment in life when everything can go horribly wrong this stunning first novel is perfect for readers of Jeffrey Eugenides sThe Virgin Suicides and Jennifer Egan s A Visit from the Goon…

  • Daddy

    Daddy
    av Emma Cline

    Inbunden - 2021 - Finska - ISBN: 9789511369394

    Tytöt-menestysromaanin kirjoittajan viiltävän tarkka novellikokoelma tutkii ihmisyyden tummia syövereitä. Daddy kuvaa hetkiä, jolloin tavanomainen järkkyy, päivittäinen arki pettää ja paljastaa pinnan alla piilevän kieroutuneisuuden ja väkivallan. N…

  • Flickorna

    Flickorna
    av Emma Cline

    MP3 på CD - 2016 - Svenska - ISBN: 9789188315731

    »Det var skratten som fick mig att titta upp, och flickorna som fick mig att fortsätta titta.«Så börjar Evie Boyds berättelse om den sommar i Kalifornien 1969 som förändrade allt.I början av sommaren är hon fjorton år, uttråkad och otålig. Snart mås…

  • Flickorna

    Flickorna
    av Emma Cline

    CD-bok - 2016 - Svenska - ISBN: 9789188315724

    »Det var skratten som fick mig att titta upp, och flickorna som fick mig att fortsätta titta.«Så börjar Evie Boyds berättelse om den sommar i Kalifornien 1969 som förändrade allt.I början av sommaren är hon fjorton år, uttråkad och otålig. Snart mås…

  • Flickorna Provlyssna!

    Flickorna
    av Emma Cline

    Nedladdningsbar MP3 - 2016 - Svenska - ISBN: 9789127151611

    »Det var skratten som fick mig att titta upp, och flickorna som fick mig att fortsätta titta.«Så börjar Evie Boyds berättelse om den sommar i Kalifornien 1969 som förändrade allt.I början av sommaren är hon fjorton år, uttråkad och otålig. Snart mås…

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Ljud-CD - 2016 - Engelska - ISBN: 9781489360953

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Pocket - 2018 - Tyska - ISBN: 9783423146203

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Inbunden - 2016 - Tyska - ISBN: 9783446252684

  • Daddy: Stories

    Daddy: Stories

    Häftad - 2021 - Engelska - ISBN: 9780812988048

    From the bestselling author of The Girls comes a "brilliant" (The New York Times) story collection exploring the dark corners of human experience. "Daddy's ten masterful, provocative stories confirm that Cline is a staggering talent."--Esquire NAME…

  • Las Chicas

    Las Chicas
    av Emma Cline

    Häftad - 2020 - Spanska - ISBN: 9788433960733

  • Jentene

    Jentene
    av Emma Cline, Emma Cline

    Pocket - 2018 - Norska (bokmål) - ISBN: 9788202584573

    Jentene er en roman som forsøker å forstå hendelser som fremstod som meningsløse og sensasjonelle tragedier i sin tid. I ettertidens harde lys kan vi se tydeligere og kanskje forstå bedre, ikke bare menneskene dette handler om, men også noe i oss se…

  • Daddy: Stories

    Daddy: Stories
    av Emma Cline

    CD-bok - 2020 - Engelska - ISBN: 9780147524072

    From the bestselling author of The Girls comes a "brilliant" (The New York Times) story collection exploring the dark corners of human experience. "Daddy's ten masterful, provocative stories confirm that Cline is a staggering talent."--Esquire NAME…

  • Daddy: Stories

    Daddy: Stories
    av Emma Cline

    Häftad - 2020 - Engelska - ISBN: 9780593295182

    From the bestselling author of The Girls comes a "brilliant" (The New York Times) story collection exploring the dark corners of human experience. "Daddy's ten masterful, provocative stories confirm that Cline is a staggering talent."--Esquire NAME…

  • The Girls

    The Girls
    av Emma Cline

    Inbunden - 2016 - Engelska - ISBN: 9780812998603

    THE INSTANT BESTSELLER - An indelible portrait of girls, the women they become, and that moment in life when everything can go horribly wrong NAMED ONE OF THE BEST BOOKS OF THE YEAR BY The Washington Post - NPR - The Guardian - Entertainment Weekly…

  • Daddy: Stories

    Daddy: Stories
    av Emma Cline

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9780812998641

    From the bestselling author of The Girls comes a "brilliant" (The New York Times) story collection exploring the dark corners of human experience. "Daddy's ten masterful, provocative stories confirm that Cline is a staggering talent."--Esquire NAME…

  • Daddy

    Daddy

    e-bok - 2021 - Finska - ISBN: 9789511392132

    Tytöt-menestysromaanin kirjoittajan viiltävän tarkka novellikokoelma tutkii ihmisyyden tummia syövereitä. Daddy kuvaa hetkiä, jolloin tavanomainen järkkyy, päivittäinen arki pettää ja paljastaa pinnan alla sykkivän kieroutuneisuuden ja väkivallan. N…

  • Daddy Provlyssna!

    Daddy

    Nedladdningsbar MP3 - 2021 - Finska - ISBN: 9789511393184

    Tytöt-menestysromaanin kirjoittajan viiltävän tarkka novellikokoelma tutkii ihmisyyden tummia syövereitä. Daddy kuvaa hetkiä, jolloin tavanomainen järkkyy, päivittäinen arki pettää ja paljastaa pinnan alla sykkivän kieroutuneisuuden ja väkivallan. N…

  • Pigerne

    Pigerne
    av Emma Cline

    Häftad - 2016 - Danska - ISBN: 9788711465523

    Den unge kvinde Evie drages af vildskaben og sammenholdet blandt en gruppe unge kvinder, der holder til på en ranch i de californiske bjerge. Gruppen ledes af den karismatiske Russell, som kan få pigerne til at gøre alt. Først da det er for sent, in…

  • Tytöt

    Tytöt
    av Emma Cline

    e-bok - 2017 - Finska - ISBN: 9789511305200

    Kohuttu esikoisromaani tytöistä, heidän voimastaan, haavoittuvuudestaan ja kiihkeästä halustaan kuulua joukkoon. Kesällä 1969 neljätoistavuotias kalifornialaistyttö Evie on tylsistynyt ja yksinäinen, hän janoaa uusia kokemuksia. Evie ihastuu puistos…

  • Harvey Provlyssna!

    Harvey

    Nedladdningsbar MP3 - 2021 - Svenska - ISBN: 9789127175112

    Om ett dygn ska domen falla, den som kan förändra allt. Filmproducenten har flytt undan reportrarna och förskansat sig i ett lånat hus utanför New York. Han tänker på att han måste sätta igång med ett nytt filmprojekt, att någon borde filmatisera Do…

  • Jentene

    Jentene
    av Emma Cline, Emma Cline

    Inbunden - 2017 - Norska (bokmål) - ISBN: 9788202480486

    Kritikerrost bestselger i mange land -- en ny litterær verdensstjerne har debutert . Det er sommeren 1969 og fjorten år gamle Evie kjeder seg og er lei seg fordi foreldrene skal skilles. Hun henger rundt i de glohete gatene i Marine County mens sole…

  • Daddy

    Daddy

    Inbunden - 2021 - Tyska - ISBN: 9783446270732

  • Harvey

    Harvey

    Häftad - 2021 - Spanska - ISBN: 9788433980861

  • Daddy

    Daddy

    Övrigt - 1900 - Engelska - ISBN: 9780593230244

    An absentee father collects his son from boarding school after a shocking act of violence. A nanny to a celebrity family hides out in Laurel Canyon in the aftermath of a tabloid scandal. A young woman sells her underwear to strangers. A notorious gu…