Denna webbshop är stängd för köp.
Klicka här för mer information

Din sökning gav 8 träffar. Klicka på titeln för mer information eller lägg den i din kundvagn direkt. Om Du inte hittar titeln vid sökning se Söktips

Fördjupa min sökning

  • Det odelade livet : Jakobsbrevet

    Det odelade livet : Jakobsbrevet
    av Maria König

    Inbunden - 2009 - Svenska - ISBN: 9789171959874

    Jakobs brev har en säregen karaktär bland böckerna i Nya Testamentet. Brevet är fullt av anspelningar på vad Jesus sa, men är i stort sett tyst när det gäller hans person. Genom sitt fokus på komplexa etiska utmaningar, talar det rakt in i vår samti…

  • Metaphor and Composition in 1 Peter

    Metaphor and Composition in 1 Peter
    av Troy W. Martin

    Häftad - 1992 - Engelska - ISBN: 9781555406653

  • 1 Peter

    1 Peter
    av Paul J. Achtemeier

    Inbunden - 1959 - Engelska - ISBN: 9780800660307

    This commentary, the fruit of years of research, is a gold-mine for clergy and an indispensable resource for students and scholars. Achtemeier brings to this text his characteristic mastery of scholarship, theological insight and balanced judgment.

  • Jakobsbrevet

    Jakobsbrevet
    av Ernst Baasland

    Inbunden - 1992 - Svenska - ISBN: 9789170850547

    ALLMÄNT OM KNT-SERIEN: KNT Kommentarer till Nya Testamentet - lättläst och konsekvent. KNT förutsätter inga kunskaper i Bibelns grundspråk. Varje bibelbok ses i första hand som en helhet men delas upp i mindre avsnitt, s.k. perikoper, när den behand…

  • A Text-Critical Study of the Epistle of Jude

    A Text-Critical Study of the Epistle of Jude
    av Charles Landon

    Inbunden - 1996 - Engelska - ISBN: 9781850756361

    The author writes in the tradition of C.H. Turner, G.D. Kilpatrick and J.K. Elliott, and attempts a reconstruction of the Greek text of Jude according to the rationale of thoroughgoing eclecticism. The aims of his study are to apply an eclectic appr…

  • The Theology of the Letters of James, Peter, and Jude

    The Theology of the Letters of James, Peter, and Jude
    av Andrew Chester

    Häftad - 1994 - Engelska - ISBN: 9780521356596

    The letters of James, Peter, and Jude have been greatly neglected within the Christian tradition: James, because it seems both to attack Paul’s gospel and also to lack any coherent, overall argument or theology of its own; Peter and Jude becau…

  • Första Petrusbrevet

    Första Petrusbrevet
    av Birger Olsson

    Inbunden - 1982 - Svenska - ISBN: 9789170805264

    Kommentarer till nya testamentet, förkortat KNT, är en svensk kommentarserie, som vill vara ett hjälpmedel för bibelläsare. Serien vänder sig till alla som på allvar vill arbeta med de bibliska texterna.Varje bibelbok behandlas som en helhet men för…

  • KNT 19 : Johannesbreven

    KNT 19 : Johannesbreven
    av Birger Olsson

    Inbunden - 2008 - Svenska - ISBN: 9789170851049

    Denna kommentar till Nya Testamentet uppövar en samläsning av de tre Johannesbreven och börjar med en utläggning av Tredje Johannesbrevet. Även om det första brevet tillhör de mest lästa, behövs ändå de andra två breven för att historiskt förstå det…