Denna webbshop är stängd för köp.
Klicka här för mer information

Sökresultat - Simon Stålenhag

Sök »
Din sökning gav 33 träffar. Klicka på titeln för mer information eller lägg den i din kundvagn direkt. Om Du inte hittar titeln vid sökning se Söktips

Fördjupa min sökning

  • Labyrinten

    Labyrinten
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Svenska - ISBN: 9789189143012

    Den internationellt hyllade konstnären och författaren Simon Stålenhag har slagit världen med häpnad med sina konstböcker som visar en välbekant och samtidigt främmande värld. Nu är han tillbaka med den efterlängtade Labyrinten.I Labyrinten skildrar…

  • Ur varselklotet : tales from the loop

    Ur varselklotet : tales from the loop
    av Simon Stålenhag

    Häftad - 2020 - Svenska - ISBN: 9789188805966

    Ur varselklotet tar dig på en resa till ett landskap som är både välbekant och främmande. Det är 1980-tal, som det kunde ha varit. Under Mälaröarna finns Slingan, världens största partikelaccelerator. Ovan jord pågår vardagen som vanligt. I skuggan…

  • Flodskörden : illustrerade sägner ur Slingans landskap 1995-1999

    Flodskörden : illustrerade sägner ur Slingans landskap 1995-1999
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2016 - Svenska - ISBN: 9789187222283

    Slingan är nedlagd. Livet har återgått till det normala när landskapet plötsligt översvämmas av mörkt vatten som väller ut ur den underjordiska anläggningen. Rykten sprids i klassrum och på skolgårdar, berättelser om översvämningen och hur den har f…

  • Passagen

    Passagen
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2017 - Svenska - ISBN: 9789187222696

    "Passagen är en lågmäld och otäck dystopi som verkligen biter sig fast i läsaren. Varvat med bilder och text så kommer du definitivt att få en säregen läsupplevelse." - C.R.M NilssonÅret är 1997. En tonåring är på rymmen genom ett dystopiskt USA til…

  • Things from the Flood

    Things from the Flood
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781471194436

    Gorgeously creepy and strangely human' - National Public Radio It started on Christmas Day in 1994. Dark water suddenly rose from the land, invading our homes and lives. They say it came from the depths inside the Loop. Whatever it was the Flood cha…

  • Electric State

    Electric State
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2018 - Engelska - ISBN: 9781471176081

    The extraordinary fully illustrated novel by the acclaimed author and illustrator of Tales from the Loop.

  • Tales from the Loop

    Tales from the Loop
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781471194412

    'Remarkable... beautiful' - National Public Radio These are the tales of an extraordinary journey: from the small towns of Sweden to the deserts of Nevada to the bitter chill of Siberia. A journey where children make friends with abandoned robots...…

  • Urtidsbilder

    Urtidsbilder
    av Anna Davour

    Inbunden - 2019 - Svenska - ISBN: 9789188805034

    Dinosaurier och andra urtidsdjur tolkade av Simon StålenhagDen internationellt hyllade konstnären och författaren Simon Stålenhag har slagit världen med häpnad med sina konstböcker som visar en välbekant och samtidigt främmande värld. Nu vänder han…

  • The Labyrinth

    The Labyrinth

    Inbunden - 2021 - Engelska - ISBN: 9781534320697

    Visionary illustrator and author SIMON STÅLENHAG (THE ELECTRIC STATE, TALES FROM THE LOOP) presents a tense, dark tale of ruin and vengeance set among a stunning sci-fi apocalypse like you’ve never seen before. An eight-wheeled vehicle trundle…

  • Mutant: År noll. Maskinarium

    Mutant: År noll. Maskinarium
    av Thomas Johansson, Tomas Härenstam

    Häftad - 2016 - Svenska - ISBN: 9789187222269

    2153-10-07, kl 06:17. All mänsklig personal evakueras omedelbart från produktionsanläggning Helium, på direkt order från Noatuns centralkommando. Kontroll över Helium överlämnas tills vidare till AI-konstrukt NODOS, för att säkra fortsatt produktion…

  • Ur varselklotet - rollspelet

    Ur varselklotet - rollspelet
    av Nils Hintze, Matt Forbeck, Nils Karlén, Björn Hellqvist

    Inbunden - 2017 - Svenska - ISBN: 9789187222443

    Landskapet var fullt av apparatur och skrot som på ett eller annat sätt hade med anläggningen att göra. Och ständigt närvarande någonstans på Mälaröhorisonten: Bonareaktorns kolossala kyltorn med sina gröna hinderljus. Lade man örat mot urberget hör…

  • Flodskörden - rollspelet

    Flodskörden - rollspelet
    av Nils Hintze, Rickard Antroia

    Inbunden - 2019 - Svenska - ISBN: 9789188805201

    Någonstans där ute på andra sidan avspärrningarna, bortom åkrarna och kärrmarkerna, strök övergivna maskiner runt som herrelösa hundar. De irrade otåligt omkring, rastlösa av den nya vind som svepte genom landet. De vädrade någonting i luften, någon…

  • Mutant: År noll. Elysium

    Mutant: År noll. Elysium
    av Tomas Härenstam

    Häftad - 2017 - Svenska - ISBN: 9789187222474

    När mänskligheten föll gick fyra mäktiga ätter samman i ett förbund kallat Elysium, den eviga vårens ängar . Nere i urberget, i enklaven Elysium I, har de övervintrat världens undergång. Nu är tryggheten i djupet på väg att rasa samman. Ätterna har…

  • The Electric State

    The Electric State
    av Simon Stalenhag

    Inbunden - 2018 - Engelska - ISBN: 9781501181412

    NPR Best Books of 2018 A teen girl and her robot embark on a cross-country mission in this illustrated science fiction story, perfect for fans of Ready Player One and Black Mirror. In late 1997, a runaway teenager and her small yellow toy robot tra…

  • Kronografens hemlighet

    Kronografens hemlighet
    av Rickard Antroia, Nils Hintze

    Inbunden - 2019 - Svenska - ISBN: 9789188805249

  • Våra vänner maskinerna och andra mysterier

    Våra vänner maskinerna och andra mysterier
    av Mikael Bergström, Steve Daldry, Gabrielle De Bourg, Anders Fager, Björn Hellqvist, Nils Hintze, Nils Karlén

    Inbunden - 2017 - Svenska - ISBN: 9789187222924

    Leksaker som plötsligt blir intelligenta. En mystisk mumie nere vid stranden. Märkliga händelser i den lokala videobutiken. Ett blandband fullt av mysterier. Fyra fantastiska maskiner. En guide till att skapa din egen spelmiljö. Allt detta och mer å…

  • Billeder fra urtiden

    Billeder fra urtiden
    av Anna Davour

    Inbunden - 2020 - Danska - ISBN: 9788741509143

    Gennem millioner af år har livet antaget mange fantastiske former. I denne bog møder vi blæksprutter, dinosaurer, flyveøgler, hvaler og andre skabninger gennem en række billeder, som viser dem i det miljø, de engang færdedes i. Hvert billede er et v…

  • Liittymiä

    Liittymiä
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Finska - ISBN: 9789510436202

    Matkalla autioituvan Amerikan halki. Aavemaisen kaunis kuvitettu romaani Stranger Thingsin ja Terminatorin hengessä. Droonisotien jälkeinen Amerikka vuonna 1997. Teini-ikäinen Michelle matkaa lelurobotin kanssa länsirannikon poikki etsien kadonnutta…

  • Tales from the Loop - Fortællinger fra Ringen

    Tales from the Loop - Fortællinger fra Ringen
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Danska - ISBN: 9788741500331

    BOGEN BAG TV-SERIEN TALES FROM THE LOOP "De fantastiske malerier af science fiction blandet med forstadsliv vil få dig til at ønske, at du var svensk."THE VERGE "Bogen suger dig ind i nye, fantastiske verdener, som du ikke har lyst til at forlade."I…

  • Historias del Bucle (Tales from the Loop)

    Historias del Bucle (Tales from the Loop)
    av Simon Stalenhag

    Inbunden - 2019 - Spanska - ISBN: 9788417771164

  • Symbaroum - karta

    Symbaroum - karta

    Övrigt - 2018 - Svenska - ISBN: 9789187915017

    För den som undrar var utbrytarbyn Melima ligger eller vill veta namnen på gatorna i Tistla Fäste kan denna produkt rekommenderas. Kartorna är tryckta på vardera sidan om ett ark i A2-storlek. Den första kartan visar Symbaroums spelvärld. Barbarklan…

  • El Estado Electrico

    El Estado Electrico
    av Simon Stalenhag

    Inbunden - 2020 - Spanska - ISBN: 9788417805715

  • Ur varselklotet : illustrerade sägner ur Slingans landskap 1984-1994

    Ur varselklotet : illustrerade sägner ur Slingans landskap 1984-1994
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2014 - Svenska - ISBN: 9789187222115

    "Övertygande och briljant vardaglig science fiction."~Expressen Äntligen i tryck igen! Simon Stålenhags bilder på ett 1980-talets Sverige befolkat av fantastiska maskiner och märkliga varelser har spridit sig som en löpeld över världen. Den träffsäk…

  • Things from the Flood

    Things from the Flood
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2021 - Tyska - ISBN: 9783596704859

  • Tales from the Loop

    Tales from the Loop

    Inbunden - 2015 - Engelska - ISBN: 9781624650390

    Simon St lenhag's Tales from the Loop is a wildly successful crowd-funded project that takes viewers on a surprising sci-fi journey through various country and city landscapes--from small towns in Sweden and the deserts of Nevada to the bitter chill…

  • Passagen

    Passagen
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2019 - Danska - ISBN: 9788741508344

    Året er 1997. En bortløben teenager rejser med sin gule legetøjsrobot gennem et besynderligt USA. Resterne af gigantiske kampdroner ligger spredt ud over landskabet sammen med affald fra et højteknologisk forbrugersamfund i forfald. I takt med at de…

  • Flodskörden - karta

    Flodskörden - karta
    av Nils Hintze

    Övrigt - 2019 - Svenska - ISBN: 9789188805355

    En stor fyrfärgskarta till Flodskörden - rollspelet. Ena sidan visar spelets huvudsakliga spelmiljö Mälaröarna, på ett alternativt 90-tal. Andra sidan visar spelets andra setting, baserad på Boulder City i USA.

  • Tales from the Loop

    Tales from the Loop
    av Simon Stålenhag

    Övrigt - 2020 - Tyska - ISBN: 9783596704835

  • Tales from the Loop

    Tales from the Loop
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781982150693

    The basis for the new Amazon Prime Original Series Perfect for fans of E.T. and Stranger Things--the first narrative artbook from acclaimed author and artist Simon St lenhag about a fictionalized suburban town in the 1980s inhabited by fantastic m…

  • The Electric State

    The Electric State
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2019 - Tyska - ISBN: 9783596703791

  • Despues de la Inundacion

    Despues de la Inundacion

    Inbunden - 2021 - Spanska - ISBN: 9788417968915

  • Things from the Flood

    Things from the Flood
    av Simon Stålenhag

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781982150716

    The basis for the new Amazon Prime Original Series From the author of the imaginative and "awe-inspiring" (New York Journal of Books) narrative art book The Electric State comes the haunting sequel to his remarkable Tales from the Loop. Welcome ba…

  • Labyrinth

    Labyrinth

    Inbunden - 2021 - Engelska - ISBN: 9781398509993

    The Labyrinth is a unique vision of a dystopian future from one of the most sought-after visual storytellers in the world and internationally acclaimed author of The Electric State.