Denna webbshop är stängd för köp.
Klicka här för mer information

Sökresultat - Armando Lucas Correa

Sök »
Din sökning gav 23 träffar. Klicka på titeln för mer information eller lägg den i din kundvagn direkt. Om Du inte hittar titeln vid sökning se Söktips

Fördjupa min sökning

  • Den tyska flickan

    Den tyska flickan
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2018 - Svenska - ISBN: 9789188447876

    »Den tyska flickan är en bok som förtjänar att både läsas och pratas om.« Just nu - Just här »Vacker, sorglig och väldigt rörande. Jag blev helt uppslukad av berättelsen, sträckläste och älskade den! En oerhört imponerande debutroman.« Bina's Books…

  • Dotterns berättelse

    Dotterns berättelse
    av Armando Lucas Correa

    Storpocket - 2019 - Svenska - ISBN: 9789177991649

    Av författaren till succéboken Den tyska flickan!  New York City, 2015: Åttioåriga Elise Duval har bott i USA sedan hon kom från Frankrike som barn, strax efter andra världskriget. När en okänd kvinna plötsligt dyker upp med ett antal brev, skr…

  • Dotterns berättelse

    Dotterns berättelse
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2020 - Svenska - ISBN: 9789177991618

    Av författaren till succéboken Den tyska flickan! New York City, 2015: Åttioåriga Elise Duval har bott i USA sedan hon kom från Frankrike som barn, strax efter andra världskriget. När en okänd kvinna plötsligt dyker upp med ett antal brev, skrivna a…

  • Dotterns berättelse

    Dotterns berättelse
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2019 - Svenska - ISBN: 9789177990925

    Av författaren till succéboken Den tyska flickan!New York City, 2015: Åttioåriga Elise Duval har bott i USA sedan hon kom från Frankrike som barn, strax efter andra världskriget. När en okänd kvinna plötsligt dyker upp med ett antal brev, skrivna av…

  • Dotterns berättelse Provlyssna!

    Dotterns berättelse
    av Armando Lucas Correa

    Nedladdningsbar MP3 - 2020 - Svenska - ISBN: 9789177993353

    Av författaren till succéboken Den tyska flickan! New York City, 2015: Åttioåriga Elise Duval har bott i USA sedan hon kom från Frankrike som barn, strax efter andra världskriget. När en okänd kvinna plötsligt dyker upp med ett antal brev, skrivna a…

  • La Niña Alemana (the German Girl Spanish Edition): Novela

    La Niña Alemana (the German Girl Spanish Edition): Novela
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2016 - Spanska - ISBN: 9781501134449

    Una novela inolvidable ambientada en el Berl n de la primavera de 1939, la Cuba pre- y postrevolucionaria y el Nueva York despu s del 11 de septiembre. Antes de que todo se desmoronara, Hannah Rosenthal y sus padres ten an una vida encantadora. Su f…

  • German Girl

    German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2017 - Engelska - ISBN: 9781471161599

    A beautifully written debut novel set aboard the liner St Louis as it travels from Hamburg to Cuba - supposedly taking Jewish families to a safe new home. Both intensely moving and thought-provoking, this novel is based on a true story, one of the m…

  • German Girl

    German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2017 - Engelska - ISBN: 9781471161629

    A beautifully written debut novel set aboard the liner St Louis as it travels from Hamburg to Cuba - supposedly taking Jewish families to a safe new home ...

  • Den tyska flickan Provlyssna!

    Den tyska flickan
    av Armando Lucas Correa

    Nedladdningsbar MP3 - 2020 - Svenska - ISBN: 9789177990840

    »Vacker, sorglig och väldigt rörande. Jag blev helt uppslukad av berättelsen, sträckläste och älskade den! En oerhört imponerande debutroman.« Bina's Books »Correas version lägger inte några faktamässiga nyheter till historien. Men den ger den en mä…

  • La Hija Olvidada (Daughter's Tale Spanish Edition): Novela

    La Hija Olvidada (Daughter's Tale Spanish Edition): Novela
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2019 - Spanska - ISBN: 9781501187964

    El autor del bestseller internacional La ni a alemana regresa con una inolvidable saga familiar de amor y redenci n durante la Segunda Guerra Mundial, basado en hechos reales de la masacre de un pueblo franc s por los nazis en 1944. Nueva York, 2015…

  • Den tyske pige

    Den tyske pige
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2020 - Danska - ISBN: 9788740064940

    1939 - Berlin: Gaderne i den tyske hovedstad er hyllet i sort, rødt og hvidt; familien Rosenthals ejendele bliver konfiskeret, og de er ikke længere velkomne i den by, hvor de altid har hørt til. Ruteskibet SS St. Louis giver håb om en sikker vej ud…

  • Daughter's Tale

    Daughter's Tale
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2020 - Engelska - ISBN: 9781471184253

    The internationally bestselling author of The German Girl delivers an unforgettable family saga of love and redemption during World War II, based on the true story of the Nazi massacre of a French village in 1944.

  • Den tyska flickan

    Den tyska flickan
    av Armando Lucas Correa, Armando Lucas Correa

    e-bok - 2017 - Svenska - ISBN: 9789188447227

    »En drabbande historia om krig och terrorism. Miljöerna som skildras helt genom de undrande barnens ögon är tydliga och blixtbelysta, krossat glas på gatorna, att plötsligt kallas smutsigt kryp, föräldrarnas rädsla och sorg.« Pia Lindestrand, BTJ In…

  • Dotterns berättelse

    Dotterns berättelse
    av Armando Lucas Correa, Armando Lucas Correa

    e-bok - 2019 - Svenska - ISBN: 9789177990932

    Av författaren till succéboken Den tyska flickan! New York City, 2015: Åttioåriga Elise Duval har bott i USA sedan hon kom från Frankrike som barn, strax efter andra världskriget. När en okänd kvinna plötsligt dyker upp med ett antal brev, skrivna a…

  • The Daughter's Tale

    The Daughter's Tale
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2020 - Engelska - ISBN: 9781501187940

    From the internationally bestselling author of The German Girl, an unforgettable, "searing" (People) saga exploring a hidden piece of World War II history and the lengths a mother will go to protect her children--perfect for fans of Lilac Girls, We…

  • The Daughter's Tale

    The Daughter's Tale
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2019 - Engelska - ISBN: 9781501187933

    INTERNATIONAL BESTSELLER " B]reathtakingly threaded together from start to finish with the sound of a beating heart." --The New York Times "Searing." --People "Immersive, both heartbreaking and redemptive, steeped in harrowing historical events and…

  • The Daughter's Tale

    The Daughter's Tale
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2020 - Engelska - ISBN: 9781643584836

    BERLIN, 1939. The dreams that Amanda Sternberg and her husband, Julius, had for their daughters are shattered when the Nazis descend on Berlin, burning down their beloved family bookshop and sending Julius to a concentration camp. Desperate to save…

  • Reisen til Havanna

    Reisen til Havanna
    av Armando Lucas Correa, Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2017 - Norska (bokmål) - ISBN: 9788205498952

    Basert på en sann historie om passasjerene som reiste mot frihet og håp med St. Louis, er Reisen til Havanna er en gripende roman om å miste og å drømme. Berlin, 1939: Byen er dekket med røde, hvite og svarte flagg, og der familien Rosenthal en gang…

  • In Search of Emma: Two Fathers, a Daughter and the Dream of a Family

    In Search of Emma: Two Fathers, a Daughter and the Dream of a Family
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2021 - Engelska - ISBN: 9780063070813

    Revised and updated with a new introduction by the author--and available in English for the first time--the moving story of a man who always wanted to be a father and the long emotional road to making his dream come true. Born in Cuba and raised in…

  • En Busca de Emma

    En Busca de Emma
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2014 - Spanska - ISBN: 9780061829932

    La conmovedora historia de un hombre que siempre quiso ser padre y el largo camino que finalmente culmino en un sueno hecho realidadArmando Lucas Correa lo tenia todo: un trabajo increible como el editor de People en Espanol, una pareja estable y un…

  • The German Girl

    The German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2017 - Engelska - ISBN: 9781501121234

    AN INTERNATIONAL BESTSELLER Featured in Entertainment Weekly, People, The Millions, and USA TODAY "An unforgettable and resplendent novel which will take its place among the great historical fiction

  • The German Girl

    The German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2017 - Engelska - ISBN: 9781432841119

  • Die verlorene Tochter der Sternbergs

    Die verlorene Tochter der Sternbergs
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2020 - Tyska - ISBN: 9783847900443

  • German Girl

    German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2018 - Engelska - ISBN: 9781471170812

    Synopsis coming soon.......

  • German Girl

    German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2016 - Engelska - ISBN: 9781471161605

    A beautifully written debut novel set aboard the liner St Louis as it travels from Hamburg to Cuba - supposedly taking Jewish families to a safe new home ...

  • La Niña alemana

    La Niña alemana
    av Armando Lucas Correa

    Pocket - 2018 - Spanska - ISBN: 9788490705087

  • Das Erbe der Rosenthals

    Das Erbe der Rosenthals
    av Armando Lucas Correa

    Inbunden - 2017 - Tyska - ISBN: 9783785726020

  • Datterens fortælling

    Datterens fortælling
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2020 - Danska - ISBN: 9788740061451

    BERLIN, 1939. De drømme Amanda og Julius Stenberg har for deres døtre sprænges i stykker, da nazismen får greb om Berlin, og familiens højtelskede boghandel står i flammer, inden Julius sendes i koncentrationslejr. I et forsøg på at redde børnene f…

  • Das Erbe der Rosenthals

    Das Erbe der Rosenthals
    av Armando Lucas Correa

    - 2019 - Tyska - ISBN: 9783404178285

  • German Girl

    German Girl
    av Armando Lucas Correa

    Häftad - 2016 - Engelska - ISBN: 9781501157875

  • La Niña Alemana (the German Girl Spanish Edition): Novela

    La Niña Alemana (the German Girl Spanish Edition): Novela
    av Armando Lucas Correa

    CD-bok - 2019 - Engelska - ISBN: 9781508297765